Jorma Kotkajärvi

Jorma Kotkajärvi

Puheenjohtaja 2013-2015

Luokanopettajana Ruoholahden sekä myöhemmin vararehtorina Kulosaaren ala-asteella toiminut Kotkajärvi toimi yhdistyksen puheenjohtajana kaksi vuotta.

Yhdistyksen jäsenistö kansainvälistyi ja miesten osuus kasvoi. Työ, sosiaaliturva- ja kansalaisuusasioissa sekä perheiden hyvinvointi olivat yhdistyksessä päällimmäisinä. Yhteistyö ministeriön perheasiamiehen sekä työhyvinvointipäällikön kanssa olivat tärkeässä osassa. Tämän ohella Ulpu jatkoi yhteistyötä Euroopan unionin puolisoyhdistysten kanssa Eufasa-järjestössä.

Kotkajärven aikana Ulpun tiedotusta kehitettiin uusimalla verkkosivut sekä perustamalla Facebook-ryhmä. Taloudellisen tilanteen haastavuus korostui, jonka takia jäsenhankintaa ja -maksujen keräämistä tehostettiin.

Perheen komennuksilla seurasivat mukana perheen lapset sekä Japanissa Pate-koira.

Kaikkiaan komennuksia puheenjohtajuuden päätöshetkellä oli takana:

2002 - 2002 Kroatian Zagreb
2002 - 2006 Norjan Oslo
2010 - 2013 Japanin Tokio

Postiosoite: PL 451, 00023 Valtioneuvosto  |  Käyntiosoite: Kanavakatu 3 B, Helsinki | FI47 2001 1800 1651 47, BIC NDEAFIHH